NAZAR PASTANESİ

Mahalle: Feriköy

Nazar Pastanesi 1946 yılında Haralambos Dados tarafından Kurtuluş semtinde kurulmuştur. Pastanede çırak olarak işe başlayan Bahattin Boğaz ustası Haralambos Dados’tan bayrağı devralır ve işe koyulur. Kitaplara konu olan pastanede özellikle Profiterol tatlısı uzun yıllar ve uğraşlar sonucu bugün ki reçetesine kavuşmuştur. Sporcu kimliği ile bilinen Bahattin Boğaz yaptığı tatlıların dilden dile yayılması ve üne kavuşması ile birlikte , üniversitelerde konferanslara , televizyon programlarına ve birçok alanda davetlere konuk olmuştur.

İstanbul’da Gastronomi caddesi olarak bilinen Kurtuluş Caddesi eski ismi Tatavla’dır ve bu semtin ilk sakinleri Rumlar’dı..

Nazar Pastanesi kurulduğu günden bugüne Profiterol , Ekler , Şu Karamel (Ballı Baba) , Tartolet , Damla Sakızlı Paskalya Çöreği ve birçok tatlıyı vazgeçilmez kılmıştır.

Kurtuluş ve Kadıköy Ziverbey’de olmak üzere iki yerde hizmet veren işletmenin başka hiçbir yerde şubesi bulunmamaktadır.

Dededen toruna geçen bu lezzet mirası ağzımızıntadıbir sloganı ile hiç değişmeyen lezzetlerini sizlerle buluşturmaya devam ediyor.

Kaynak : www.nazarpastanesi.com