KURTULUŞ/TATAVLA SPOR KULUBÜ

Kırmızı siyah renklere sahip olan kulüp ilk olarak Tatavla Heraklis Jimnastik Kulübü adıyla Yunanlılar tarafından kurulup daha sonra Kurtuluş/Tatavla Spor Kulübü adını almış.

Türkiye’de atletizm çalışmalarını başlatan takımlardan biri olan Tatavla Spor Kulübü, atletizmin birçok dalını İstanbullulara tanıtan bir okul işlevi gördü. Kulüp sporcularından Yorgo ve Niko Alibrantis kardeşlerle katıldığı 1906 yılında Atina ara olimpiyat oyunlarından iki altın madalyayla döndü. Yorgo Alibrantis (1880-1958) 10 metre ip tırmanma dalında 11,4 saniyelik dereceyle altın madalya kazandı (Yorgo Alibrantis alanı daha sonra olimpiyat oyunlarından çıkarıldığı için hala rekor kendisinde). Niko Alibrantis (1882-1958) ise pentatlon dalında 90 puan toplayarak altın madalya aldı.

Kulüp binası Birinci Dünya Savaşı esnasında bir süre askeri hastane olarak kullanıldı. Savaş sonrasında Tatavla Spor, eğitime destek vermek üzere kurulan Prodos (İlerleme) adlı dernekle birleşerek çalışmalarına aynı yerde devam etti. Kulüp binasının arkasında bulunan Vasil Zaharof’un maddi desteğiyle yapılan Zaharafio Salonu İstanbul’un en eski kapalı spor salonlarından biri.

Bünyesinde itfaiye teşkilatı da bulunan kulübün binası 1929 yılında meydana gelen büyük yangından şans eseri kurtuldu. 6-7 Eylül 1955’te İstanbullu gayrımüslimlerin uğradıkları saldırılar ve yağmada ise ağır hasar gördü. Gördüğü hasara rağmen bir asırlık ömrünü hala en orijinal haliyle koruyor Kurtuluş Spor Kulübü. Giriş kapısından tutunda çalışma salonunda yıllardır kullanılmasa dahi sadece toplanıp olduğu yerde bırakılmış olan tırmanma ipleri, yerinden oynatılmamış kabul salonu, sahası ve kupaların sergilendiği müzesiyle önünden geçerken küçük kapısına aldanmayıp içeri girenlere adete bir müze gezdiriyor, tozlu değil bütün ömrüne rağmen ve o ömrüyle hala yaşayan canlı bir müze.

1930’larda basketbol, voleybol, bisiklet ve diğer spor dallarında da şubeler açan kulüp, başta güreş (1933-1950) olmak üzere basketbol (1936-1955) ve voleybol (1935-1950) dallarında birçok birincilikler elde etti. Yüz küsur yıllık tarihiyle yüzlerce sporcu yetiştiren Kurtuluş Spor, bugün hâlâ basketbol dalında başarıyla, futbolda ise amatör olarak çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Büyümeyi istemeyen sponsorsuz, kendi yağıyla kavrulan ve İstanbul liglerinde hala boy gösteren basketbol ve voleybol takımlarıyla yoluna devam ediyor Kurtuluş Spor Kulübü. Pasta şehir takımlarının olsun, biz semtimizde iyiyiz demişler.

Aya Dimitri Vakfı’nın sorumluluğunda bulunan kulüp, vakıftan bağımsız olarak yedi kişilik bir yönetim kurulu tarafından yönetilmekte. Kulübün başkanlığını 1981’den beri Konstantin Belalidis yapıyor. Başkan Yardımcısı Yani Vasiliadis, Sekreter Vasil Yordanoğlu, Sayman Stefan Balcıyan. Yönetim kurulu ise İliya Yofoğlu, Yorgo Perez, Vasil Matiudakis, Frederik Kasar, Yorgo Güler ve Lefter İlgi’den oluşuyor.

İletişim: Safa Meydanı No: 80 Kurtuluş-İstanbul
Kaynak : https://www.sahi.com.tr/b/kurtulustatavla-spor-kulubu/