BARAZ APARTMANI / SARI ALEMDAR APARTMANI

Mahalle: Eskişehir

ESKİ NO : 191
YENİ NO : 141

Kurtuluş Caddesi’nin bir diğer sakini ise 141 numarada konumlanan Baraz Apartmanı. Türkiye’nin en önemli sanat galerici ve koleksiyoncularından biri olan Yahşi Baraz’ın apartmanı olan Baraz Galeri, içerisinde Burhan Doğançay’dan Mehmet Gün’e önemli sanatçılarla beraber genç sanatçıları da barındırıyor. Önceden arayarak geleceğinizi söylerseniz, katları ve içerisindeki sanat eserlerini gezebiliyorsunuz. Biz geçtiğimiz sene gittiğimizde Yahşi Bey bizi en üst kata, kendi alanına çıkarmıştı. Binlerce sanat kitabı ve tablo ile dolu olan bir çatı katı düşünün. Yahşi Bey’in ofisi tam film sahnelerinden fırlamış bir yerdi.

191 no’da bulunan apartman. 1924 yılında yahşi baraz’ın dedesi tarafından satın alınmış. 1975 yılından beri galeri baraz tarafından kullanılıyor. Hayatı Yahşi Baraz 1944 yılında İstanbul’da Ahmet Münir Baraz ve Ülker Baraz’ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyük dedesi Balkan Savaşları’nda ve I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda maraşellik yapmış olan Zeki Kolaç’tır.

191 no’da bulunan apartman. 1924 yılında yahşi baraz’ın dedesi tarafından satın alınmış. 1975 yılından beri galeri baraz tarafından kullanılıyor. Hayatı Yahşi Baraz 1944 yılında İstanbul’da Ahmet Münir Baraz ve Ülker Baraz’ın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Büyük dedesi Balkan Savaşları’nda ve I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunda maraşellik yapmış olan Zeki Baraz Kolaç’tır.

İL: İSTANBUL
İLÇE: ŞİŞLİ
MAHALLE: ESKİŞEHİR
CADDE/SOKAK: KURTULUŞ CADDESİ
ADA: 1312
PARSEL: 1
YASAL KORUMA DURUMU: TESCİLLİ
KORUNMUŞLUK DURUMU: ORTA
YAPIM DÖNEMİ: 19.YY SONU – 1925
MALZEME VE YAPIM SİSTEMİ: KAGİR
STRÜKTÜREL DURUMU: İYİ
KAT ADEDİ: ZEMİN + 6
ÖZGÜN İŞLEV: KONUT
MEVCUT İŞLEV: KONUT + TİCARET
KULLANIM DURUMU: KISMİ DOLU

Teknik bilgi ve fotoğraf : Çağlasu Artuç